"Özkan Çelen" Üzerine

* Bulaşık süngerinin suyunu sıkarken, aynı anda yutkunmaktan kendini alamayan biri.

* Üzerinde kocaman harflerle markası yazan elbiseleri, yürüyen tabela olmamak için, giymeyen biri.

* Hardalın neden tüketildiğini henüz anlayamayan biri.

* Kendi marifeti olmadığı halde, ırkını diğer ırklardan üstün görerek kendisiyle gurur duyanların zekâsından şüphe duyan biri.

* 3 yaşında gerçekten âşık olmuş, düşüp bacağını burktuğu için onu yayladan köye kadar sırtında götüren halasına “Artık o benimle evlenmez, çünkü ben artık bir topalım.” demiş biri.

* 4 yaşında kendisini öpen büyüklerin, “Ne kadar tatlı bir çocuksun sen böyle” demesi üzerine onlara daha da tatlı gözükmek için gizlice diliyle ıslattığı kesme şekeri yanağına süren biri.

* 5 yaşında, bahçede bulduğu bir şurup şişesinin içine çeşitli tohumları koyup üzerine su ekleyip toprağa gömmüş ve tam 1 ay sonra o şişeyi gömdüğü yerden çıkarıp, içindekileri bir tahtanın üzerine döküp her bir tohumu tek tek inceleyip, ilk bilimsel deneyini yapan biri.

* İlkokul 2. Sınıfta ilk defa yazılı sınav yapıldığında, yazılı sınavın ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmediği için, verilen sorulara nasıl cevap verileceğini anlayamadığı için, çözüm olarak, 1. Sorunun 1. Kelimesini, 2. Sorunun 2. Kelimesini, 3. Sorunun 3. Kelimesini… yan yana yazarak cevap verdiğine inanmak istemiş dahi(!?) biri.

* 4 yıl çobanlık, 8 yıl camcılık, 3 yıl garsonluk, 6 yıl öğretmenlik yapmış ve okulunu da ne ara okuduğunu henüz anlayamamış biri..

* Gökten bir melek inse, “Özkan, Allah'ın emridir. Bundan sonra kötülük yapacaksın. Kötülük yaparsan cennete gideceksin ve iyilik yaparsan da cehenneme gideceksin” derse, “ Allah'ı çok seviyorum. Ancak kusuruma bakmayın ama ben yine de iyilik yapmaya devam edeceğim. Çünkü kötülük yaparsam zaten cehennemi ve iyilik yaparsam da cenneti içimde yaşarım. İyi oluşum cennet vaadinden değildir. Kötü olmayışım da cehennem korkusundan değildir.” Diyecek biri.

* Sarı ve kızıl sonbahar yapraklarının üzerinde sırt üstü uzanarak gözleri altuni akşam güneşine dalarken ölmenin gayet güzel bir vefat biçimi olduğuna inanan biri.

* Çok hızlı yürüyebilen, çok yavaş yemek yiyen, hızlı çay içebilen, yavaş anlayan, hızlı öğreten biri.

* Güzel yemekler yapabilen ama fıkra anlatmada berbat biri.

* Çay ve müziğin çok değerli buluşlar olduğuna inanan biri.

* Dünya dışı varlıkların olduğuna inanan biri.

*…devamı aklına geldikçe yazacak biri :)

Özkan Çelen

13 Şubat 2013  04:04