Müzik

       Merhaba,

      Bu sayfada çeşitli dillerde söylenen şarkıları dinlemenin yanı sıra, sözlerini ve Türkçe anlamlarını da okuyabilirsiniz. Hedefim; bütün dillerde söylenen şarkılardan, her dilde en az bir şarkıyı Türkçe‘ye çevirip sizlerle paylaşmaktır. Şimdilik birkaç dilde en sevdiğim şarkıları yayınlıyorum. Zamanla bunların sayısı artacaktır. Bildiğim tek yabancı dil İngilizcedir. Diğer dillerdeki şarkıları da zaten İngilizce çevirilerinden Türkçe'ye çevirdim. :)

      Birçoğumuz belki de farkında değildir, ancak şuan dünyadaki ülkelerin yarısından fazlası başka ülkelerle savaş içinde ve medya bu durumun çok az bir kısmını bize yansıtmaktadır. 

       Ben; savaşların ve kavgaların en büyük sebebinin, sanıldığı gibi sadece ekonomik çıkarlar olmadığını, aslında ulusların birbirlerini iyi tanımamaları olduğunu düşünüyorum. Kendimizi başkasının yerine koyabilme hususunda zayıfız.  Şuan dünyada büyük bir empati sorunu var. Bunu aşmak çok kolaydır aslında. Gezip görmek gerekir. İnsanları yaşadıkları yerde görüp öyle değerlendirmeliyiz. Buna "Kültür Sörfü" derim ben.  Kültür sörfü yapmış bir insanda başka bir ulusa karşı nefret hissi olmaz. Müzik bu anlamda bize empati anlayışını veren çok önemli bir elçidir. Dünyanın müziklerine kulak verdikçe hayata çok daha geniş ve güzel bir açıdan bakabilir, o uluslara karşı önyargılarımızdan kurtulup daha barışçıl olabiliriz.

      Sizlerden de bu konuda gelebilecek yardımlara açığım. Sol taraftaki menüden şarkıları dillerine göre seçebilirsiniz. Keyifli dinlemeler...!

Özkan Çelen