"Kendini Beğenmek" Üzerine

       Evet, hemen hemen hepinizin aklında olumsuz bir şema oluşturuyor değil mi? Anlıyorum sizi. Bende de aynı duygular uyandırıyor bazen. Lakin bu konuya da biraz değinmek istedim. Dünyanın neresine giderseniz gidin kendini beğenen insanlar genelde sevilmezler. Bir insanın kendisini beğenmesi neden sevilmeyecek bir durum acaba? Bir insan başkasını beğenip de övdüğü zaman sorun olmuyor ama ne zaman ki sıra kendisine gelse işler karışıyor. Neden? O insanın kendisini övmesini yadırgıyorsanız bence seçimlerde bir başbakan adayının kendisi için oy kullanmasını da yadırgamalısınız. Neden onu hoş görüyorsunuz o zaman? Kendisini öven bir insana; “Sen kendini övme, bırak da biz seni övelim!” diyoruz ya, işte aynısını da kendisi için oy kullanan bir başbakan adayına da söylememiz icap etmez mi? “Sen kendine oy kullanma, bırak da biz senin için verelim veya vermeyelim” Ama toplum, başbakan adayının kendisi için oy kullanmasına alışmış, bunun, onun bir vatandaşlık hakkı olduğunu kabul etmiş ve bu durumu normal karşılamıştır. 

       Ben, bir insanın kendisini beğenmesine her zaman karşı değilim. Yadırgadığım zamanlar, kişinin kendisini olmadığı bir şeymiş gibi ilan ettiği anlardır. Yani, çok lezzetli elmalı kurabiyeler yapan bir insan kendisi için, “Ben dünyanın en iyi elmalı kurabiye ustasıyım” demesi kendisini yalan yere övmesine örnek verilebilir. Çünkü bir insanın dünyanın en iyisi olduğunu söylemesi çok büyük bir iddiadır ve kanıtlanmadığı sürece de geçersizdir ve bizi rahatsız etmesi olağandır. Ama bu kişinin “Ben bu konuda işimi biliyorum!” demesi haklı bir durumdur. Çünkü bir konuda iyi olduğuna inanması ve bunu açıkça söylemesi bir önceki iddiaya göre; olağan, samimi ve gerçekçidir. Ama insanlar her nedense kendisini öyle veya böyle öven bir insanı hep aynı kefeye koyup yadırgarlar, eleştirirler, yerden yere vururlar, ukalalıkla suçlarlar ve onu da kendileri gibi yalancı bir mütevazı olması için zorlarlar. 

      Ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo, başarılı olduğuna inanıyor ve bunu dile getirmekten hiç de çekinmiyor. Bir röportajda kendisine çok yüksek transfer parası verildiği konusundaki düşünceleri sorulduğunda; "Hak ediyormuşum ki vermişler." diye cevaplamış. Bazı gerçekler aşikar ise neden saklanmaya çalışılsın ki?

Bir konserde gerçekten çok güzel şarkı söyleyip insanları mest eden bir şarkıcıya; "Bugünkü performansınız için ne düşünüyorsunuz?” diye bir soru sorulduğunda, sanatçı mütevazılık namına “Umarım beğenmişlerdir. Bugün sesim güzel değildi, biraz üşütmüştüm de.. Üstatlarım daha iyi bilirler.” Gibi cevaplarla, kendisinin bile asla kabul etmediği bir yalanı söylemesi asıl yadırganacak durumdur.

       Yalancı bir mütevazı olmaktansa, dürüst bir ukala olmayı tercih ederim. Bir işi güzel yapan bir insanı takdir ettiğim gibi, kendim de güzel bir şey yaptığımda neden kendimi takdir etmeyeyim? Kendim için bir oy kullanma hakkım neden olmasın? Etrafımdakileri övebiliyorsam, neden kendimi de bir insan yerine koyup, ve eğer hak ettiğime de inanıyorsam, övmeyeyim?

      İnanıyorum ki, zaman gelir, insanlar "kendini beğenmenin" her zaman yanlış olmadığını, aksine daha ahlaki bir davranış olduğunun bilincini geliştirirler.

Özkan Çelen
10.07.2009   20:25